شهدای شهر رانکوه (5): شهید محمد تقی نوری
ساعت ٦:٢٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۳ دی ۱۳٩٠   کلمات کلیدی:

شهید محمد تقی نوری در تاریخ دوم تیرماه سال 1344 در خانوده ای کشاورز متولد شد ودر سال 1365 همزمان با انجام عملیات کربلای 5 به در جه رفیع شهادت نایل گردید.

با توجه به سالگرد این شهید و عملیات کربلای 5، جا دارد مطالب مختصری در مورد عملیات کربلا 5 در این پست بیان گردد.

 

 
نقشه محدوده عملیات کربلای 5 ( منبع عکس: www.sajed.ir)

شناسنامه عملیات کربلای 5 در شلمچه

 نام عملیات: کربلای 5 و عملیات تکمیلی

 زمان اجرا: 1365/10/19

 مدّت اجرا: 70 روز

 رمز عملیات: یا زهرا سلام الله علیها

 محورهای عملیات: منطقه عمومی شرق بصره- سراسر محور جنوبی جنگ

 اهداف عملیات: انهدام ماشین جنگی دشمن وگشودن راه برای سرنوشت جنگ طولانی و پاسخ به انتظارات مردم و تهدید شهر بصره به عنوان گلوگاه عراق.

 تلفات دشمن: - انسانی(کشته، زخمی، اسیر): 42700نفر - تسلیحاتی: * منهدم شده: بیش از 80 فروند هواپیما، 700 دستگاه تانک و نفربر، 250 قبضه توپ صحرائی و ضد هوایی، 1500دستگاه خودرو و انهدام 81 تیپ و گردان مستقل و آسیب 4 3 تیپ و گردان. * غنائم: 220 دستگاه تانک و نفربر، 500 دستگاه خودرو، 85 قبضه انواع توپ و هزاران قبضه سلاحهای سبک و سنگین.

 فرماندهان نبرد: در این عملیات بزرگ و طولانی که با سنگین¬ترین و بیشترین پاتک های دشمن توأم بود چندین تن از فرماندهان برجسته ایرانی از جلمه «حسین خرّازی» فرمانده لشکر14 امام حسین علیه السلام اصفهان، «یدالله کلهر» قائم مقام لشکر27محمدرسول الله صلی الله علیه و آله تهران «حجت الاسلام و المسلمین عبدالله میثمی» مسئول حوزه نمایندگی حضرت امام(ره) در قرارگاه خاتم الانبیاء’، «اسماعیل دقایقی» فرمانده سپاه بدر، «شاه مراد» فرمانده تیپ قمر از چهارمحال و بختیاری و «زنگی آبادی» مسؤول آموزش لشکر41 ثارالله علیه السلام به شهادت رسیدند.

• منطقه‌ عملیاتی‌ کربلای‌ پنج‌: 1. پل‌ نو خرمشهر واقع‌ در ابتدای‌ جاده‌ خرمشهر ـ شلمچه‌ 2. نهر خین‌ 3. شهرک‌  ابوالخصیب‌ عراقِ ـ پتروشیمی‌ بصره‌، شط‌ العرب‌ صغیر و کبیر، جزیره‌ بوبیان‌؛ 4. دژ مرزی‌ ایران‌ و عراق 5. پاسگاه‌ مرزی‌ ایران‌ و عراق در شلمچه‌ در فاصله‌ هفتصد متری‌ یادمان‌ شهدای‌ شلمچه‌ که‌ در عملیات‌ کربلای‌ پنج‌ به‌ سه‌ راهی‌ امام‌ رضا علیه السلام معروف‌ بود. 6. نقطه‌ اصلی‌ قتلگاه‌ شهدای‌ شلمچه‌.    

 منبع:http://shalamcheh.ir/component/content/article/147-shalamcheh/934-amaliat.html

شهید نوری از سن هفت سالگی  پای به مدرسه گذاشت و تا کلاس پنجم ابتدایی ادامه تحصیل داد.

 


وی فردی خوش رفتار و مظلوم و گوشه گیر بود ودر کارهای کشاورزی پا به پای خانوده اش تلاش می کرد. پدرش آقای ایرج نوری بعد از شهادت پسرش تا مدتها به عنوان متولی مسجد گلزار شهدای شهر رانکوه فعالیت می کرد که هم اینک این مسئولیت را به جوانان سپرده است.

عشق نهفته در دل این شهید بزرگوار او را به دیار عاشقان رهسپار کرد تا در کنار عاشقان دیگر، از ناموس و مملکت خویش دفاع کند . او مزد خود را با اهدا خون پاک خویش دریافت نمود.

پیکر پاک این شهید پس از تشییع در شهرستانهای رودسر واملش وزادگاه او در گلزار شهدای شهررانکوه به خاک سپرده شد .

 همانند شهدای دیگر کوچه منتهی به زادگاه این شهید بزرگوار مزین به نام ایشان گردیده است.

 


روحش شاد و یادش گرامی باد.