شهدای شهر رانکوه(2): شهید محمود عاقلی
ساعت ٧:٢٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ تیر ۱۳٩٠   کلمات کلیدی:

شهید محمود عاقلی دومین شهید شهر رانکوه می باشد. این شهید بزرگوار متولد اول شهریور سال 1344 بوده و در نهم بهمن سال 1364 در سن 20 سالگی به شهادت رسیدند.

وقتی صحبت از اخلاق و منش این شهید بزرگوار به میان می آید همگی متفق القول بیانگر، مردانگی ، عطوفت و مهربانی هستند. یکی از خصلتهای این شهید بزرگوار دفاع از مظلوم در مقابل ظالمان بود. برای ایشان اصلا مهم نبود که مظلوم آشناست یا غریبه.

 

 

این شهید در نانوایی که متعلق به خودشان بود ، کار می کرد و بیشتر اوقات پولی را که از این راه بدست می آورد به افراد فقیر و به خصوص به رفقایش که ازدواج کرده بودند و در آمد ناچیزی داشتند کمک می کرد.

شهید محمود عاقلی به ورزش خیلی علاقمند بود ، ایشان در زمینه ورزش باستانی فعالیت می کرد همچنین موتور سوار قهاری بود به طوریکه با موتور حرکات نمایشی اجرا می کرد.

شهید عاقلی در منطقه عملیاتی سومار به عنوان دیده بان به همراه شهید سید علی سیدی نژاد انجام وظیفه می کرد که در تاریخ نهم بهمن سال 1364 در ساعت 8 صبح در حالی که سه ماه به پایان خدمتش باقی مانده بود مورد هدف مستقیم گلوله آر پی جی 11 قرار گرفت و به همراه همرزمش به شهادت رسیدند.

پیکر پاک این شهید بزرگوار در تاریخ 18 بهمن سال 1364 تشییع و در گلزار شهدای شهر رانکوه به خاک سپرده شد.

هم اکنون کوچه ای که محل زندگی این بزرگوار بود به نام این شهید مزین گشته است. 

جا دارد از پدر بزرگوار این شهید ، مرحوم علی اکبر عاقلی هم یادی بکنیم . این مرحوم تا زمانی که توان داشتند هدفش کمک به خلق و افراد محل زندگیشان بود. ایشان در زمان قبل از انقلاب به عنوان راننده اتوبوس به کمک مردم می شتافت و هر روز افراد را جهت رفع احتیاجات زندگی ، به شهر برده و عصر بازمی گرداند. از خصوصیات اخلاقی ایشان این بود که هیچ وقت تقاضای کرایه نمی نمود و هرکس به اندازه توان خودش به ایشان کرایه می داد. در این بین کودکان و دانش آموزان از دادن کرایه معاف بودند. گفته می شود زمانی که آب رودخانه کیا رود در اثر بارش باران زیاد می شد این مرحوم وظیفه خودش می دانست که به کمک دانش آموزان آمده و با عبور از رودخانه دانش آموزان را به مدرسه که آن زمان در روستای کهنه گویه بود ، برساند.

این بزرگوار نقش مهمی درهیئت عزاداران حسینی شبخوسلات داشتند و در روز تاسوعا سال 1375 هم دار فانی را وداع کردند.

یادشان گرامی و روحشان قرین رحمت الهی باد.