جاذبه های رانکوه 3 -تپه قلعه کوتی
ساعت ٩:۱٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ بهمن ۱۳۸٩   کلمات کلیدی:

این تپه به ارتفاع ١٣٠ متر در مرکز شهر رانکوه قرار دارد و زیبایی خاصی به این شهر بخشیده است.

در نگاه اول این تپه به نظر می رسد که باستانی باشد ولی وجود سنگهای صخره ای در دل تپه این فرضیه را مردود می سازد.

 

تپه قلعه کوتی

 

«بقیه در ادامه مطلب»


ولی تپه کوچکی به ارتفاع تقریبا۶ متر بر روی آن قرار دارد که در باستانی بودن آن شکی نیست به طوریکه در سازمان میراث فرهنگی گیلان نیز ثبت شده است.

 

تپه باستانی

این تپه باستانی هر ساله مورد هجوم و تجاوز قاچاقچیان و حفاران غیر مجازاشیاء باستانی قرار می گیرد،گودالهای ایجاد شده از حفاریهای غیر مجاز سندی است بر این مدعا.

 

 

حفاری غیر مجاز

سنگهای رودخانه ای و سفالهای شکسته حاصل از  حفاریهای غیر مجاز در پای تپه نمایان است.این سنگها بیانگروجود ساختمان و سفالها هم بیانگر زندگی در گذشته می باشد.

 

        تکه های سفال درکنار سنگهای رودخانه ای

 گودال نهر مانندی در بالای تپه قلعه کوتی وجود دارد که از ظاهرش پیداست ساخته دست بشر می باشد و احتمال می رود از گل و خاک آن جهت ساخت و ساز استفاده شده است که در حال حاضر به صورت تپه باستانی در آمده است.

 

کانال دست ساز

سفالهای لعابداری هم در این تپه مشاهده شده است که مربوط به دوران سلجوقی می باشد.

این تپه همانگونه که در پست مربوط به آذر٨٨(نامگذاری شبخوسلات ٢) تو ضیح داده شده است ،محل استقرار یکی از سلاطین کیایی بود.

پوشش گیاهی آن را می توان به صورت زیر تقسیم بندی کرد:

- درختان جنگلی شامل: للیکی، توسکا، صنوبر،تبریزی،آزاد ، بلوط و...

- درختان میوه ای شامل:پرتقال، لیمو،نارنگی،نارنج،ذغال اخته، انجیر کوهی، ازگیل، گوجه سبز،گلابی وحشی،آلبالو،گردو و...

- بوته های چای، بوته های خار( به زبان گیلکی ازملخAZMALAKH )، بوته های تمشک ،بوته های شمشاد و...

همچنین حیوانات وحشی شامل،گراز،گربه وحشی، شغال،جوجه تیغی و...

و پرندگان شامل:سار، کلاغ، زاغ و انواع گنجشک و ...

 لا به لای بوته ها و درختان زندگی می کنند.

وجود برکه ای در پای این تپه و عبور رودخانه کیارود از کنار آن ، زیبایی خاصی به آ‌ن بخشیده است و پتانسیل ایجاد مکان تفریحی و توریستی این منطقه را زیاد کرده است.

 

 

برکه موجود در پای تپه

از مشکلات عمده تپه قلعه کوتی می توان موارد زیررا بیان کرد که:

به دلیل لایه روبی غیر اصولی از برکه موجود در پای این تپه، زمین موجود  در ضلع شرقی آن که به صورت چمنزار است در حال حاضردارای رانش می باشد.

 

رانش زمین

همچنین دفع غیر اصولی و غیر بهداشتی زباله توسط پرسنل شهرداری، در مجاورت آن مشکلات زیادی برای اکو سیستم ومحیط زیست آن ایجاد کرده است به طوریکه  حیوانات وحشی و دامهابه زباله خواری روی آورده اند.امیدوارم که این مشکل توسط افراد مسئول به خصوص شهرداری که عامل اصلی ایجاد این مشکل می باشد، حل گردد(انشاءالله).

 

دامها در حال خوردن زباله

موقعیت تپه قلعه کوتی در شهر رانکوه به صورتی است که اگربازدیدکنندگان بالای آن بایستند،محله های شبخوسلات،اسماعیل گوابر و آسیابسران با تمام زیباییهایشان در زیر پای آنها قرار می گیرد.

 

 

شبخوسلات

 

اسماعیل گوابر

 

آسیابسران

نکته مثبت دیگر تپه قلعه کوتی کم بودن ارتفاعش می باشد، که آن را مکان مناسبی برای خانواده ها جهت تفریح و کوهپیمایی تبدیل نموده است.

به هر حال با مختصر تو ضیحاتی که در بالا بیان شد و در صورتیکه جلوی دفع زباله ها گرفته شود ،با سرمایه گذاری مناسب ،اصولی و با برنامه ،تپه مذکور می تواند عامل جذب توریست گردد.