جاذبه های رانکوه 2
ساعت ۱:٢٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸٩   کلمات کلیدی:

گور سر- تنگه سر

گور سر وتنگه سر دو منطقه از ارتفاعات رانکوه می باشد که به دلیل موقعیت جغرافیایی دارای زیبایی و چشم اندازهای زیبا می باشد.

برای رسیدن به این دو منطقه چندین مسیر وجود دارد، که ما فقط مسیر شهر رانکوه-روستای ورکوره- گورسر را معرفی می کنیم. 

 

جاده شهر رانکوه به روستای ورکوره

"بقیه در ادامه مطلب"


چنانچه از روستای ورکوره حرکت کنیم، در حدود 3 الی 4 ساعت طول می کشد تا به گور سر برسیم.شیب راه بسیار تند و خسته کننده است ولی پیاده روی در زیر سایه درختان همراه با شنیدن آواز پرندگان و خوردن توت فرنگی وحشی( گله بولوشه) خستگی را از بدن می زداید.

 

نمایی از شهر رانکوه و روستای ورکوره 

 

توت فرنگی وحشی (گله بولوشه) 

 در این مسیر بهترین مکان برای استراحت و تجدید قوا را می توان (للیک دار گردنه)، که جایی بسیار زیبا و مفرح می باشد، نام برد .

 

للیک دار گردنه 

وجود دو عدد گودال( جیر برف چال و جور برف چال) برای نگهداری برف زمستانی جهت استفاده در روزهای گرم تابستان، ما را به یاد زحمت و تلاش گذشتگان می اندازد.

 

جیر برف چال 

 

جور برف چال 

این گودالها که از آثارش می توان پی برد که ساخته دست بشر است، محل ذخیره سازی برف زمستانی بوده و برای  عایق کاری و جلوگیری از نفوذ گرما از برگ درختان و گیاه کرف استفاده می کردند

 

 

 مناظری از مسیر راه

گور سر، مکانی بر روی خط الرأس کوه، جایی که جلگه در زیر پایت نمایان است.مکانی بسیار زیبا و دیدنی و خاطره انگیز.

 

 

 گورسر در دو هوای متفاوت

 

شهررانکوه در شب 

از آنجاییکه مناطق جنگلی از نظر دامداران منطقه تقسیم شده است، این منطقه نیز به آقای حاج معین پورآقاجان تعلق دارد.  گور سر مکانی است که دامداران در فصل گرم سال به آنجا نقل مکان میکنند و در فصل معتدل و سرد به سمت دره ،جایی که کولام(کلبه) حاج معین پورآقاجان قرار دارد، کوچ می کنند. البته این دو مکان از اواسط بهار تا اوایل پاییز مورد استفاده قرار می گیرد.

  

کولام حاج معین پورآقاجان 

آبادانی وزندگی به آب کاملا وابسته است.بنابراین  جنگل نشینان نیز از این قائده مستثنی نیستند.وجود چشمه با آب خنک در مسیر راه گورسر به تنگه سر مکانی برای استراحت و نوشیدن آب خنک می باشد. این چشمه را سنگ چشمه(اسم محلی، بچسه چشمه) می نامند.

 

وجود درختی درکنار آن که از ،یادگاری هایی بر تن خود محافظت میکند، بیانگر اهمیت آن برای رهگذران است. 

 

 

تنگه سر؛که ازگورسر در حدود1/5 تا2 کیلومتر فاصله دارد آنجا هم مکانی برای اقامت دامداران جهت نگهداری گاوها می باشد. 

 

نمای تنگه سر دید از گور سر

 

 

چشم اندازهای زیبا از مسیر گورسر به تنگه سر

ازآنجائیکه این مکان به صورت دشت و صحرا است، مکان مناسبی برای شکارچیان و صیادان جهت ، تله و دام گذاری به منظور شکار (گبر- ابیا- گواد) درفصل زمستان می باشد. 

 

 

 

مناظری از تنگه سر

 

منطقه گورسر دید از تنگه سر

ازنکات بسیارجالب اینکه، دامداران این منطقه با استفاده از شلنگ پلاستیکی آب را از دره به بالای کوه آورده و جهت ذخیره سازی آن از مخزن چوبی ( ناف) استفاده کرده اند. 

 

 ناف چوبی