آزولا
ساعت ۱٠:٥٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢ خرداد ۱۳۸٩   کلمات کلیدی: آزولا

ریشه کلمه آزولا یونانی است. آزولا از دو بخش azo و olloyo تشکیل شده است. معنای این کلمه در خشکی مردن است و نام آزولا وابستگی کامل آن را به آب نشان می دهد. 

آزولا سرخس شناور آزادی است که معمولا در آبهای راکد و آرام نهرها، تالابها و شالیزارها از نواحی معتدل گرفته تا نواحی گرمسیری یافت می شود. این گیاه با ریشه های نازکی که دارد همانند فرشی است که روی سطح آب گسترش پیدا کرده است. برگهای این گیاه ظریف، کوچک و حساس است و بسته به اینکه در چه مقطعی از زمان رشد باشد، رنگهای متفاوتی دارد. مثلا هنگامی که گیاه در آستانه رشد است، رنگ آن سبز مغز پسته ای است و کم کم رنگ آن تیره می شود و گاهی قرمز و نقره ای هم می شود. این گیاه می تواند در عرض دو تا سه روز به دو برابر حد معمول خود برسد. این گیاه دارای گونه ها و زیرگونه های متفاوتی است و بسته به شرایط محیطی، رنگ و اندازه گسترش آن متفاوت است. 

پراکنش سریع این گیاه در سراسر دنیا و رشد سریع و تثبیت نیتروژن آن توجه بسیاری از محققان را به خود جلب کرده است. زیستگاه اولیه آزولا کالیفرنیای آمریکاست.

منبع : خبرگزاری کشاورزی ایران 

 

برکه قبل از هجوم آزولا 

 

 

برکه بعداز هجوم آزولا

((بقیه در ادامه مطلب))


 

موارد مصرف آزولا

موارد مصرف متعددی برای آزولا وجود دارد که هر کدام به صورت مستقیم وغیر مستقیم برای انسان مفید است که در زیر به آن اشاره می کنیم.

1. کشت برنج : همان طور که می دانیم برنج یکی از پر مصرف ترین مواد غذایی است ودر واقع علت اصلی ورود آزولا به ایران کشت برنج بود .استفاده از آزولا برای کشت برنج باعث می شود که نشا برنج در شالی زار استحکام بیشتری داشته باشد وبرای همین نشا کمتری از بین می رود .با مصرف آزولا وزن خشک تعداد وزن خوشه های برنج و میزان پروتئین دانه برنج افزایش پیدا می کند.

 

 

 

 


آزولا در مزارع برنج

 

 

 

2. کمپوست و کود گیاهی : استفاده از آزولا برای تولید کمپوست وکود باعث کاهش مصرف موادوکودهای شیمیایی می شودوبرای همین میوه جات وسبزی جات اورگانیک وسالم داریم.

3. غذای حیوانات: استفاده از آزولا برای علوفه ی دام و غذای طیور مناسب است چون در این صورت دیگر نیازی به مکملهای شیمیایی و انرژی زاوهرمونی نداریم و از این طریق مواد پروتئینی سالم در اختیارمردم قرار می گیرد .

4.تغذیه انسان : این گیاه برای تغذیه انسان مفید است .کاربرد این گیاه در سایر کشورها نشان می دهدکه نتهااین گیاه برای انسان سمی نیست بلکه اشکالات گوارشی هم برای انسان ایجاد نمی کند.بتا کاروتن موجود در آزولا از هویچ هم بیشتر است .همچنین به خاطر پروتئین بالایی که دارد توجه خیلی ها را به خود جلب کرده است .آزولا سرشاراز عناصرفسفر –کلسیم-منیزیم-پتاسیم است.


5. تأمین انرژی : در کشورهای آسیای جنوب شرقی از آزولا هنگامی که دیگر نتوان هیچ استفاده ی مفیدی کردبرای تامین انرژِی استفاده می کنندوبه این ترتیب با کاربرد بیو گاز در مصرف سوختهای دیگر صرفه جویی می شود.

6. سایر موارد : از آزولا استفاده های دیگری هم می شود که این استفاده ها به گستردگی موارد قبل نیست مثل استفاده از آزولابه عنوان شاخص بیولوژیک برای تشخیص آلودگی در محیط/تهیه داروهای ضد سرطان وآلرژی/صنایع بهداشتی و آرایشی /تزیئن استخر پارکها و منازل

منبع: 

http://www.berenge.com