وای به روزی که رانکوه ضرب المثل گردد
ساعت ٤:٥٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ شهریور ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

 

مثل ، سخن کوتاه و مشهوری است که به قصه ای عبرت آمیز یا گفتاری نکته آموز اشاره می کند و جای توضیح بیشتر را می گیرد .

کلمه” مثل ”، عربی است و کلمه فارسی آن “، متل ” است . وقتی مثل گفتن صورت بی ادبانه پیدا کند آن را متلک می گویند . البته ضرب المثل یک ترکیب عربی است به معنای مثل زدن .

در همه زبانهای دنیا ضرب المثل فراوان است . بعضی از مثل ها در همه زبانها به هم شباهت دارند .

هر قدر تاریخ تمدن ملتی درازتر باشد بیشتر حادثه در آن پیدا شده و مثل های بیشتری در آن وجود دارد . و در زبان فارسی نیز ده ها هزار ضرب المثل وجود دارد .

مثل ها چند نوعند ؟

· عبارت مثل گاهی کوتاه است و در دو یا سه کلمه خلاصه می شود مانند (فیل و فنجان ) که می فهماند دو چیز از جهت کوچکی وبزرگی با هم تناسب ندارند . این مثل در اصل دارای ۵ کلمه بوده ( آب دادن فیل با فنجان ) ولی معمولا با همان دو کلمه به اصل مثل اشاره میکند .

· عبارت مثل گاهی دراز است مانند ( آفتابه و لولهنگ هر دو یک کار را می کنند ولی ارزش آنها وقت گرو گذاشتن معلوم می شود ) چون لولهنگ از سفال ساخته شده ارزشش از آفتابه که از مس است کمتر است .

·مثل گاه یک عبارت ساده است و گاه یک خط شعر

( شتر در خواب بیند پنبه دانه         گهی لپ اپ خورد گه دانه دانه )

مثل ها از کجا می آیند ؟

· بعضی از مثلها حاصل پندهای دانایان یا پیشوایان مذهبی یا تجربه های زندگی مردم است . اینگونه مثل ها را حکمت می نامند .

·بعضی گفتار اشخاص نامدار تاریخی یا عادی بوده که در موقع خاصی خیلی بجا و مناسب بوده و از بس به ذوق دیگران خوش آمده مشهور شده است .

·بسیاری از مثل ها نتیجه داستانی است ، خواه حقیقی یا افسانه ای باشد . در حالی که مردم از داستان اصلی آن ممکنست بی خبر باشند و یا ممکنست در هر شهری به صورتی نقل شود .

·بعضی از مثلها از یک قطعه شعر معروف گرفته شده است مانند، ( از ماست که بر ماست )که از شعر معروف ناصر خسرو گرفته شده است .

مثل های منظوم گاه ساخته و پرداخته شاعر است و گاهی از مثل های ساده گرفته شده و در شعر زیبا و مناسبی جا افتاده و جانشین مثل قدیمتر شده است .

مثل چه فایده دارد ؟

· دانشمندان تاریخ و جامعه شناس در بررسی روحیات و اخلاق گذشتگان از مثل های جاری هر محلی استفاده می کنند .

· دانستن مثل ها گفتن و نوشتن را آسان می کند . چون این جمله ها کوتاه و زیباست و بر دل مینشیند و گفتگوی دراز را کوتاه می کند و اگر در جای خود استفاده شود اثر حرف بیشتر می شود .

●توجه :

درست به کار بردن مثل هم خودش یک هنر است . اگر در جای نامناسب گفته شود و یا با موضوعی که در میان است مطابق نباشد ممکنست صورت متلک به خود گیرد .

مهدی آذریزدی

منبع یادداشت

 

یک ضرب المثل زیبا: علی آباد هم شهر شده

 هر گاه بخواهند کسی را از لحاظ مقام و فضل و ثروت و جز اینها تحقیر یا تخفیف کنند از باب تعریض و کنایه به عبارت مثلی بالا استناد کرده و می گویند: علی آباد هم شهر شده! یا به اصطلاح دیگر " خیال می کنه علی آباد هم شهری شده." 

علی آباد در ابتدا قهوه خانه بزرگی بود که اطاقهای متعدد برای مسافرین وچندین اصطبل و طویله برای چهار پایان داشت. ساکنان مناطق شرقی مازندران محصولات صادراتی خویش از قبیل برنج و پنبه و کنف و کارهای دستی مانند شمد و شیرو پنیر و تافته را از طریق علی آباد و دره سواد کوه به تهران و شهر تاریخی ری و فلات مرکزی و جنوبی ایران حمل می کردند. 

قهوه خانه علی آباد در واقع شب منزل کاروانها و چهار پایان بود و به علت اهمیت موقع تدریجا توسعه پیدا کرده مسکن و مسافرخانه های زیادی در اطراف آن ساخته شده است به قسمی که پس از چندی به صورت یک بلده کوچک در آمد منتها چون صورت شهری نداشت به علت رطوبت هوا و ریزش بارانهای متوالی مخصوصا عبور و مرور هزاران راس اسب و قاطر و الاغ که شبانه روز ادامه داشت هوای آن همیشه کثیف و آلوده و راهها و کوچه های تنگ و باریک آن همواره پر از گل و لجن بوده که عبور از داخل بلده را مشکل می کرده است، به همین جهات و ملاحظات اگر کسی در آن عصر و زمان خود را علی آباد معرفی می کرد و یا از مناظر و یا زیبایی های آن سخنی می گفت از آنجا که علی آباد قهوه خانه ای بیش نبوده است از باب طنز و کنایه می گفتند: علی آباد هم شهر شده !

منبع ضرب المثل

 

توضیح :علی آباد مورد بحث که در ضرب المثل بالا بکار رفته است ، همین قائم شهر کنونی مازندران است که قبل از تأسیس سلسله پهلوی قصبه کوچک بیش نبوده ، در روزگار قدیم جاده کاروان رو و مالروی سواد کوه از کنار همین آبادی می گذشت و از آنجا که به سوی ساری و بار فروش ( بابل ) و شهر سر( بابلسر) امتداد پیدا می کرد.

« بقیه در ادامه مطلب »   

 


 حال به خبر زیر که خبرگزاری نامه نیوز منتشر کرده است ، توجه فرمایید:

  شهرهایی روی نقشه ، روستاهایی در واقعیت

دولت هر از گاهی به پیشنهاد وزارت کشور، روستاهایی را به شهر تبدیل می‌کند، اما این شهرهای جدید تا شهر واقعی شدن فاصله زیادی دارند.

درآخرین جلسه هیات دولت 9 شهر جدید به نقشه تقسیمات کشورى اضافه شده‌است.

این 9 شهر در استان‌های کرمان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد ایجاد می‌شود.

تجریه شهرهای تازه تاسیس در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که آنها در واقعیت همچنان روستا باقی می‌مانند چون شهر فقط با احداث ساختمان شهرداری احداث نمی‌شود.

توسعه این روستاها و تغییر آن به شهر در حد یکسری تغییرات روبنایی صورت می‌گیرد که مهم‌ترین آنها احداث جاده است. اما به‌ دلیل نبود امکانات شغلی همچنان جوانان این روستاهای سابق و شهرهای جدید به شهرهای اطراف یا شهرهای بزرگ برای کار مهاجرت می‌کنند.

درحالی‌که فراهم شدن امکان شغلی و احداث کارخانه یا بسترهای شغلی دیگر موجب می‌شود تا شهر به واقع شهر باشد.

شهرهای تازه تاسیس اغلب بودجه را وقف تغییرات روبنایی می‌کنند در حالی‌که این مناطق و بخش‌های تابعه آن با گذشت مدت‌ها همچنان با مشکلات پیشین روستایی خود سر می‌کنند.

یکی از این شهرهای تازه تاسیس در استان گیلان، شهر رانکوه است که از سال 1382  پس از تجمیع سه روستای آسیابسران و اسماعیل گوابر سفلی به مرکزیت شبخوسلات به شهر رانکوه تبدیل شد.

در 9 سالی که از شهر شدن این روستاها گذشته،‌توسعه این روستاها در حد تعریض جاده و داشتن ساختمان شهرداری و بهره بردن از گاز شهری محدود شده‌است اما توابع این شهر 9 ساله هنوز با مشکلات قبلی خود دست و پنجه نرم می‌کنند.

بیش از 50 روستا که از خط لوله اصلی گاز حدود 10 کیلومتر فاصله دارند، مجبور به استفاده از نفت به‌عنوان سوخت و کپسول گاز مایع هستند که اغلب برای تهیه آن با مشکل مواجه هستند.

اما این همه مشکل این روستاها نیست، اهالی روستاهای شهر رانکوه با مشکل زباله هم مواجه هستند. دهیاری برخی از این روستاها به بهانه نداشتن جایی برای دفع زباله از حمل زباله سر باز می‌زنند و اهالی محل با مشکل زباله مواجه هستند.

وضعیت نامناسب جاده‌ها، نیاز به شهر برای تهیه اقلام مورد نیاز روزمره،‌ بانک ‌و ... از دیگر مشکلات این شهرهای تازه تاسیس و روستاهای اطراف آنهاست.

 

گزارش تصویری/ زندگی مردم روستاهای محروم رانکوه املش

 

با توجه به مطالب بالا می توان این نتیجه را گرفت که اگر مسئولین شهرستان املش ، شهرو بخش رانکوه ، فکری به حال این شهر و بخش نکنند رانکوه هم مانند علی آباد می شود و از این به بعد بایستی نام این شهر را در جملات قصار ضرب المثلها دید و هرجا که لازم باشد از این شهرنام برده شود همانگونه که خبرگزاری نامه نیوز در راستای انتقاد خود، از این شهر نام برده است.

همچنین خبرها حاکی از آن است که شورای شهر رانکوه در اولین اقدام خود مبادرت به تعویض شهردار نموده در حالی که جایگزین برای این پست هنوز انتخاب ننموده اند.

 عکسهای زیر بیانگرنمونه ای از فعالیت شهرداری شهر رانکوه در طول ده سال  می باشد.