کشتی گیله مردی
ساعت ٩:٥٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ امرداد ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

 

 نزدیک شدن شهادت مولی علی (ع) و اقتداء ورزشکاران به این بزرگوار ،ایجاب می نمود که تاریخچه ای هرچند مختصر ازبرگزاری مسابقات ورزش پهلوانی کشتی گیله مردی در شبخوسلات در این پست قرار دهیم. ابتدا به شرح تاریخچه ای از مسابقات کشتی گیله مردی درگیلان پرداخته و در ادامه مطلبی که توسط یکی از خوانندگان عزیز(محمد مهدی نیکخواه رانکوهی) ارسال شده است را قرار می دهیم. 

کشتی گیله مردی :

 

 

منبع عکس :

کشتی گیله مردی از جمله مسابقه ای است سنتی از قدیم الایام در گیلان معمول بوده و هنوز هم هست و در قسمتی از ماز ندران ودر بیشتر نقا ط گیلان مرسوم میباشد و قدمت آن به سالیان قبل از حمله مغول به ایران میرسد ،در اغاز پیدایش این کشتی شاید حالت تمرینات تدافعی و تهاجمی در برابر متجاوزان به منطقه را داشته و بمرور زمان بصورت حرکات نمایشی در آمده است ، و بیشتر در مراسمها و جشنها و فراغت از کار انجام میشود ، در زمان بر گزاری مسابقات کشتی از طریق پیک روز ، مدت و محل مسابقات کشتی اعلام میشود تا داو طلبان و مردحضور بهم رسانند و برای این منظور منطقه وسیعی (میدان ) وسعت ان در تناسب با گنجایش تماشاچیان باشد در نظر میگیرند ، اطراف میدان کشتی را موقتا با استفاده از پایه های چوبی و پوششهایی نظیر گونی محصور و یکطرف آنرا جهت رفت امد باز نگهمیدارند مراسم کشتی با نواختن طبل و سرنا آغاز شده و کشتی گیران قبلا شلوار خود را لاسپاره نام دارد به پا میکنند پهلوانان ذسته دسته لخت شده و در فضای آزاد میدان قدم میزنند و اغاز کارشان با نیایش است در چهار جهت میدان گشتن با حالت خضوع و خشوع واحترام به جمعیت تماشاچیان نشانه خود را حقیر شمردن و در خدمت مردم بودن است . آنگاه کشتی گیران نیم تنه خود را می پوشند بعد یک یا دو تنگوله از یک دسته نیم تنه های آنان را در اورده و در میدان راه می روند و یک یا دو تنگوله از یک دسته دیگر بر خاسته و مبارزه میطلبد بعد از اتمام کار تنگوله ها یک پهلوان بر خاسته و شروع به را رفتن در طول و عرض میدان را میکند و بموازات هم از جلو تا ده قدم راه میروند و بعد به عقب بر می گرددند ،بعد کشتی گیران باهم دست پنجه نرم میکنند این کشتی مخلوطی از کشتی آزاد و کج و جودو کاراته می باشد، یک کشتی گیر اگر هر یک از اعضای بدن به استثنای پای حریف را بزمین برساند برنده است کشتی گیر برنده بطرف جلوی تماشاچیان پرش میکند و دوران جمع میکنند .


منبع :صدا و سیمای مرکز گیلان

« بقیه در ادامه مطلب »


 آقای محمد مهدی نیکخواه رانکوهی می گویند :

"کشتی گیله مردی ویک ابتکار:

در تابستان سال 1357 تعدادی از جوانان محل به اسحاق علیزاده که همیشه فردی علاقه مند به امور ورزشی وتربیت بدنی بود پیشنهاد دادند که مانند سال گذشته شهر رودسر ، ما نیز یک دوره مسابقات کشتی گیله مردی در شبخوسلات برنامه ریزی وبر گزار کنیم که این پیشنهاد مورد قبول وی وتمامی جوانان قرار گرفت وبرای این منظور از مرحوم پهلوان موسی لطفی گرکرودی که از پهلوانان منطقه نیز بوده نظر خواهی وکمک خواسته شد . در این بین مشکلی وجود داشت و ان هزینه برگزاری مسابقات بود .زیرا هزینه مسابقات را که شامل جوایز مختلف تحت عنوان برم(بورم) بود سابقا توسط خوانین وکدخدایان یا افراد متمول محلی تهیه وپرداخته می شد. اما در سال گذشته بر گزار کنندگان کشتی در رودسر این مشکل را با فروش بلیت وبر گزاری کشتی در محیط محصور شده درورزشگاه فوتبال رودسر حل کرده بودند اما در شبخوسلات زمین فوتبال محل ، فاقد حصار بود وتنها مکان محصور حیاط مدرسه ابتدایی سابق( دبستان کاظمیه) بوده که پس از بررسی وبازدید مجریان برنامه به علت کوچک وپرت بودن نا مناسب تشخیص داده شد . لذا من که آن زمان حدوداً چهار ده ساله بودم با توجه به اینکه در کارخانه چای آقای قاسم زاده کار می کردم پیشنهاد دادم که کارخانه چای قاسم زاده مقدار زیادی گونی پرد ه ای اسقاطی دارد باتهیه وگرفتن انها متوانیم مکان مسابقه کشتی را محصور کنیم  تا با فروش بلیت و ورود افراد به محوطه هزینهای برگزاری کشتی را تامین کنیم . اینگونه بود که برای اولین بار برگزاری ورزش ومسابقات کشتی گیله مردی در داخل محو طه های پرده ای در سراسر گیلان و مازندران رواج و مرسوم شد . در ضمن جای دارد در اینجا از اقای اسحاق علیزاده که برای تهیه امکانات ورزشی وتوجه به امر ورزش در منطقه که زحمات زیادی را تقبل نموده اند تقدیر وتشکر نمود."

تا جایی که من به خاطر دارم این مسابقات درفصل تابستان ودر مکان فعلی سالن ورزشی شهدای رانکوه که قبلا به صورت دشت و چمنزار بود برگزار می شد که بعد از چندسالی به مکان دیگر که هم اکنون کارگاه بلوک سازی آقای الیاس اکبری قرار دارد ،منتقل گردید .شرکت پهلوانان و کشتی گیران نامی منطقه گیلان و مازندران از جمله پهلوان شاه منصوری و بردران معین(معصومی) و... اعتبار خاصی به این مسابقات داده بودند.

 

 1: محل اولیه برگزاری مسابقات کشتی گیله مردی و محل فعلی زمین و سالن ورزشی شهدای شهر رانکوه

 2: مکان بعدی برگزاری مسابقات کشتی گیله مردی و محل فعلی کارگاه بلوک سازی آقای الیاس اکبری

از موارد قابل توجه و جالب برای بنده  تهیه یخ دربهشت و فروش آن به ورزشکاران و ورزش دوستان توسط آقایان اصغر دیلمی به همراه محمد فتحی و حسین فتحی در گوشه ای از محوطه مسابقات بود. همچنین مجری گری آقای احمد حبیب پور که واقعا استادانه و بسیار عالی برگزار می کردند.

 این مسابقات بعدها به دلیل تغییر در وضعیت کشاورزی منطقه به خصوص صنعت چای برای مدتی فراموش شد که بعد ها مجددا توسط بزرگان ورزش کشتی گیله مردی در محوطه زمین ورزشی شهدای شهر رانکوه با مجری گری آقای نادر شریف برای مدت چند سال برگزار گردید ، که بازهم ادامه این مسابقات لغو گردید.

از آنجاییکه اقتصاد منطقه به صنعت چای وابستگی شدید دارد ، امید واریم که مشکلات بوجود آمده برای این صنعت حل شده تا برگزاری این مسابقات با توجه به علاقمندی اهالی و پتانسیل موجود در منطقه مجددا رونق گذشته خود را باز یابد.

جا دارد یادی از مرحوم داود میرزا قاسمی بکنیم که از عوامل زحمت کش جهت برگزاری این مسابقات بود.