مرکز زلزله، رانکوه
ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ امرداد ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

امروز مطلبی درباره زلزله رودبار می خواندم که یادم آمد یکباررانکوه هم به عنوان مرکز زلزله ثبت شده بود .همین موضوع باعث شد که درارتباط با زلزله رانکوه تحقیق نمایم .مهمترین نکته دراین زمینه ثبت سه زلزله دربازه زمانی فروردین 89 تا مرداد 92 می باشد. جالب تر آنکه آدرس های ثبت شده از مرکز زلزله همه در یک محدوده بوده است. 

مواردی که درادامه مطلب می خوانید اطلاعات دقیق تری از زلزله های اتفاق افتاده به مرکزیت رانکوه می باشد.


 
بگذشت مه روزه، عید آمد و عید آمد
ساعت ۱:٠٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

 حضرت علی (ع) می فرمایند:

اى مردم، در این روز به نیکوکاران پاداش دهند. بدکاران از زیان دیدگان هستند. این روز شبیه ترین روز، به روز قیامت است. با بیرون آمدنتان از منزل به طرف جایگاه نماز، به یاد بیرون آمدن خود از گورهایتان به طرف پروردگارتان باشید. با ایستادن در جایگاه نماز، به یاد ایستادنتان در برابر پروردگار باشید. با بازگشت به منزل هایتان، به یاد برگشت خود به منزل هاى بهشتی یا دوزخی خود باشید.

بدانید؛ اى بندگان خدا، کمترین پاداش روزه ‏دار آن است که، فرشته‏اى در روز آخر ماه رمضان با صدای بلند، مژده دهد که؛ بندگان خدا گناهان گذشته شما آمرزیده شد. مواظب باشید در آینده چطور خواهید بود.

 

خداوندا تو را شاکریم که یک ماه ما را به میهمانیت پذیرفتی و این اجازه را به ما دادی تا سحرها عاشقانه با تو سخن و درد دلمان را بگوییم
و اکنون روز اول شوال را بر ما عید گرداندی

عید بر عاشقان مبارکباد.


 
شهادت مولی علی (ع) تسلیت باد
ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ امرداد ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

 

تابلو تمثال مبارک حضرت علی (ع) در موزه آستان قدس رضوی

منبع عکس

 

قال علی علیه السلام : عَلامةُ الاِِْیمَانِ أَنْ تُؤثِرَ الصِّدْقَ حَیْثُ یَضُرُّکَ عَلَى الْکَذِبِ

حَیْثُ یَنْفَعُکَ،أَنْ یَکُونَ فِی حَدیِثِکَ فَضْلٌ عَنْ عِلْمِکَ وَأَنْ تَتَّقِیَ اللهَ فِی حَدِیثِ غَیْرِکَ 

 

ایمان آن است که راستگوئى را در آنجا که به تو زیان مى‏رساند،بردروغ در آنجا

که سود دارد مقدم دارى.و اینکه گفتارت بیش از عملت نباشدو دیگر اینکه بهنگام

سخن درباره دیگرى از خدا بترسى

 

وقال علیه السلام : الدُّنْیَا خُلِقَتْ لِغَیْرِهَا، ولَمْ تُخْلَقْ لِنَفْسِهَا

 

 دنیا براى غیرش آفریده شده نه براى خودش(اشاره باینکه هدف‏از آفرینش این

جهان تکامل و آمادگى براى زیستن در آن جهان است)

 

 وقال علیه السلام : مَا أَحْسَنَ تَوَاضُعَ الاََْغْنِیَاءِ لِلْفُقَرَاءِ طَلَباً لِمَا عِنْدَ اللهِ! وأَحْسَنُ مِنْهُ

تِیهُ الْفُقَرَاءِ عَلَى الاََْغْنِیَاءِ اتِّکَالاً عَلَى الله

 

 چه خوب است تواضع و فروتنى ثروتمندان در برابر فقرا و براى ‏رسیدن به

پاداش الهى و از آن بهتر بى‏اعتنائى و تکبر مستمندان در برابر اغنیا بخاطرتکیه به

خدا،است.

 

 

 بجز از علی(ع) که گوید به پسر که قاتل من

چو اسیر توست اکنون، به اسیر کن مدارا . . .

شهادت سمبل کرامت و عدالت و شجاعت به تمامی دوستداران آن حضرت تسلیت و تعزیت باد.

 


 
کشتی گیله مردی
ساعت ٩:٥٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ امرداد ۱۳٩٢   کلمات کلیدی:

 

 نزدیک شدن شهادت مولی علی (ع) و اقتداء ورزشکاران به این بزرگوار ،ایجاب می نمود که تاریخچه ای هرچند مختصر ازبرگزاری مسابقات ورزش پهلوانی کشتی گیله مردی در شبخوسلات در این پست قرار دهیم. ابتدا به شرح تاریخچه ای از مسابقات کشتی گیله مردی درگیلان پرداخته و در ادامه مطلبی که توسط یکی از خوانندگان عزیز(محمد مهدی نیکخواه رانکوهی) ارسال شده است را قرار می دهیم. 

کشتی گیله مردی :

 

 

منبع عکس :

کشتی گیله مردی از جمله مسابقه ای است سنتی از قدیم الایام در گیلان معمول بوده و هنوز هم هست و در قسمتی از ماز ندران ودر بیشتر نقا ط گیلان مرسوم میباشد و قدمت آن به سالیان قبل از حمله مغول به ایران میرسد ،در اغاز پیدایش این کشتی شاید حالت تمرینات تدافعی و تهاجمی در برابر متجاوزان به منطقه را داشته و بمرور زمان بصورت حرکات نمایشی در آمده است ، و بیشتر در مراسمها و جشنها و فراغت از کار انجام میشود ، در زمان بر گزاری مسابقات کشتی از طریق پیک روز ، مدت و محل مسابقات کشتی اعلام میشود تا داو طلبان و مردحضور بهم رسانند و برای این منظور منطقه وسیعی (میدان ) وسعت ان در تناسب با گنجایش تماشاچیان باشد در نظر میگیرند ، اطراف میدان کشتی را موقتا با استفاده از پایه های چوبی و پوششهایی نظیر گونی محصور و یکطرف آنرا جهت رفت امد باز نگهمیدارند مراسم کشتی با نواختن طبل و سرنا آغاز شده و کشتی گیران قبلا شلوار خود را لاسپاره نام دارد به پا میکنند پهلوانان ذسته دسته لخت شده و در فضای آزاد میدان قدم میزنند و اغاز کارشان با نیایش است در چهار جهت میدان گشتن با حالت خضوع و خشوع واحترام به جمعیت تماشاچیان نشانه خود را حقیر شمردن و در خدمت مردم بودن است . آنگاه کشتی گیران نیم تنه خود را می پوشند بعد یک یا دو تنگوله از یک دسته نیم تنه های آنان را در اورده و در میدان راه می روند و یک یا دو تنگوله از یک دسته دیگر بر خاسته و مبارزه میطلبد بعد از اتمام کار تنگوله ها یک پهلوان بر خاسته و شروع به را رفتن در طول و عرض میدان را میکند و بموازات هم از جلو تا ده قدم راه میروند و بعد به عقب بر می گرددند ،بعد کشتی گیران باهم دست پنجه نرم میکنند این کشتی مخلوطی از کشتی آزاد و کج و جودو کاراته می باشد، یک کشتی گیر اگر هر یک از اعضای بدن به استثنای پای حریف را بزمین برساند برنده است کشتی گیر برنده بطرف جلوی تماشاچیان پرش میکند و دوران جمع میکنند .


منبع :صدا و سیمای مرکز گیلان

« بقیه در ادامه مطلب »